Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення [...]
Верховна Рада України; Закон від 11.12.1998309-XIV

Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему (Текст резюме від 23.07.2004)


Закон України

Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему

Дата набуття чинності:
13 січня 1999 року

Закон регулює особливості правовідносин під час подальшої експлуатації та дострокового зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС, перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему та забезпечення соціального захисту персоналу Чорнобильської АЕС, а також особливостей оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності, здійснення діяльності яких пов'язане з цим.

Законом надаються визначення таким термінам, як: зняття з експлуатації енергоблока Чорнобильської АЕС, припинення експлуатації енергоблока Чорнобильської АЕС та конфайнмент.

Основними завданнями цього Закону є:
- розвиток правових засад подальшої експлуатації, зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему;
- встановлення особливостей правового режиму використання міжнародної технічної допомоги;
- встановлення порядку фінансування робіт щодо підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації, робіт у сфері поводження з радіоактивними відходами, робіт з перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему.

Дія цього Закону поширюється на види діяльності, пов'язані з подальшою експлуатацією, зняттям з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС, перетворенням об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему та забезпеченням соціального захисту персоналу Чорнобильської АЕС.

Відповідно до Закону рішення про дострокову остаточну зупинку і зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС приймає Кабінет Міністрів України. Роботи щодо зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС можуть бути розпочаті лише за наявності затвердженої в установленому порядку загальнодержавної програми зняття їх з експлуатації.

Роботи щодо перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему виконуються відповідно до затвердженої в установленому порядку загальнодержавної програми. Одним із пріоритетних заходів щодо перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему є вилучення із нього матеріалів, які містять ядерне паливо та радіоактивні відходи.

Фінансування робіт щодо підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та забезпечення соціального захисту персоналу Чорнобильської АЕС здійснюються за рахунок Державного бюджету України, коштів експлуатуючої організації, а також міжнародної технічної допомоги та добровільних внесків юридичних або фізичних осіб.

Фінансування робіт з перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему забезпечується за рахунок Державного бюджету України, в тому числі Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, а також міжнародної технічної допомоги та добровільних внесків юридичних або фізичних осіб.

Міжнародна технічна допомога підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та може використовуватись лише за цільовим призначенням.

Законом встановлюються соціальні гарантії для працівників Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації. Такі працівники, крім соціального забезпечення та страхування на загальних засадах відповідно до законодавства, мають право на:
- отримання у разі припинення трудового договору одноразової допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку;
- отримання одноразової матеріальної допомоги в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі їх переселення в іншу місцевість;
- достроковий вихід на пенсію за два роки до встановленого законом пенсійного віку;
- отримання щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС, у порядку та розмірі, визначених Кабінетом Міністрів України.

З метою впровадження Закону у дію Прикінцевими положеннями були внесенні зміни до багатьох законів України, зокрема, „Про зайнятість населення”, „Про оподаткування прибутку підприємств”, „Про податок на додану вартість”, Бюджетного кодексу України.