Закон України
“Про охорону прав на зазначення походження товарів”
Дата набуття чинності:
21 січня 2000 року.
Цей Закон визначає правові засади охорони прав на зазначення походження товарів в Україні та регулює відносини, що виникають у зв'язку з їх набуттям, використанням та захистом. Законом передбачено, що термін “зазначення походження товару” охоплює терміни “просте зазначення походження товару” та “кваліфіковане зазначення походження товару”.
Просте зазначення походження товару - це будь-яке словесне чи зображувальне (графічне) позначення, що прямо чи опосередковано вказує на географічне місце походження товару. В той же час кваліфіковане зазначення походження товару - це або назва місця походження товару або географічне зазначення походження товару. Цим Законом надається правова охорона кваліфікованим зазначенням походження товарів.
Назва місця походження товару (НМП) - назва географічного місця, яка вживається як позначення у назві товару, що походить із зазначеного географічного місця та має особливі властивості, виключно або головним чином зумовлені характерними для даного географічного місця природними умовами або поєднанням цих природних умов з характерним для даного географічного місця людським фактором.
Зазначення походження товарів
просте зазначення походження товару
|
кваліфіковане зазначення походження товару
|
назва місця походження товару
|
географічне зазначення походження товару
|
Географічне зазначення походження (ГЗП) товару - назва географічного місця, яка вживається як позначення у назві товару, що походить із цього географічного місця та має певні якості, репутацію або інші характеристики, в основному зумовлені характерними для даного географічного місця природними умовами чи людським фактором або поєднанням цих природних умов і людського фактора
Законом також передбачено, що товар може мати видову назву, тобто застосовувану в назві цього товару назву географічного місця, в якому спочатку товар цього виду вироблявся, яка згодом стала загальновживаною в Україні як позначення (назва) певного виду товару безвідносно до конкретного місця його походження.
Законом передбачено, що реалізацію державної політики у сфері охорони прав на зазначення походження товарів забезпечує Установа - центральний орган виконавчої влади з питань правової охорони інтелектуальної власності. В статті 3 Закону визначені повноваження Установи в сфері охорони прав на зазначення походження товарів. В статті 5 передбачена норма, за якою іноземці та особи без громадянства у відносинах з Установою реалізують свої права через представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених).
Статтею 6 Закону встановлено, що правова охорона простого зазначення походження товару надається на підставі його використання. Тобто правова охорона простого зазначення походження товару полягає у недопущенні використання зазначень, що є неправдивими (фальшивими) чи такими, що вводять споживачів в оману щодо дійсного географічного місця походження товару. При цьому просте зазначення походження товару не підлягає реєстрації.
Законом в статті 7 передбачено, що правова охорона надається кваліфікованому зазначенню походження товару, що вказує на конкретне географічне місце, з якого походить товар, і на яке не поширюються встановлені цим Законом підстави для відмови в наданні правової охорони. В цій же статті вказані умови надання правової охорони назвам місць походження товарів та географічним зазначенням походження товарів. Так, назва місця походження товару отримує правову охорону за таких умов:
1) ця назва є назвою географічного місця, з якого даний товар походить;
2) ця назва вживається як назва даного товару чи як складова частина цієї назви;
3) у вказаному цією назвою географічному місці об'єктивно існують характерні природні умови чи поєднання характерних природних умов і людського фактора, що надають товару особливих властивостей порівняно з однорідними товарами з інших географічних місць;
4) позначуваний цією назвою товар має відповідні властивості, що виключно або головним чином зумовлені характерними для даного географічного місця природними умовами чи поєднанням цих умов з характерним для даного географічного місця людським фактором;
5) виробництво (видобування) і переробка позначуваного цією назвою товару здійснюються в межах зазначеного географічного місця.
Схожі вимоги встановлені Законом і для охорони географічних зазначень походження товарів. Географічному зазначенню походження товару надається правова охорона, якщо щодо нього виконуються такі умови:
1) воно є назвою географічного місця, з якого даний товар походить;
2) воно вживається як назва даного товару чи як складова частина цієї назви;
3) у вказаному цією назвою географічному місці наявні характерні умови та/або людський фактор, що надають товару певних якостей чи інших характеристик;
4) позначуваний цією назвою товар має певні якості, репутацію чи інші характеристики, в основному зумовлені характерними для даного географічного місця природними умовами та/або людським фактором;
5) хоча б основна складова позначуваного цією назвою товару виробляється та/або переробляється в межах зазначеного географічного місця.
Стаття 8 визначає підстави відмови в наданні правової охорони кваліфікованому зазначенню походження товару. Частина 2 цієї статті передбачає, що цим Законом правова охорона не надається кваліфікованому зазначенню походження товару, пов'язаному з географічним місцем в іноземній державі, якщо:
а) Україна не має відповідної угоди з іноземною державою про взаємну охорону цього виду зазначень походження товару;
б) це зазначення не охороняється у відповідній іноземній державі.
Розділ III Закону встановлює порядок реєстрації кваліфікованого зазначення походження товару та/або прав на його використання. Стаття 9 визначає осіб, які мають право на реєстрацію кваліфікованого зазначення походження товарів або прав на його використання, а стаття 10 регулює питання оформлення та подання заявки на реєстрацію кваліфікованого зазначення походження товару та/або права на використання зареєстрованого кваліфікованого зазначення походження товару.
Стаття 11 регулює питання експертизи заявки, а стаття 13 присвячена питанню оскарження рішень Установи стосовно заявки. Стаття 14 регулює питання реєстрації кваліфікованого зазначення походження товару та/або права на використання зареєстрованого кваліфікованого зазначення походження товару, а стаття 15 регламентує процедуру видачі свідоцтва на право використання зареєстрованого кваліфікованого зазначення походження товару.
В розділі IV Закону встановлені права та обов'язки, що випливають із реєстрації кваліфікованого зазначення походження товару та/або права на його використання. В статті 17 Закону передбачено, що права, що випливають із реєстрації кваліфікованого зазначення походження товару та/або права на його використання, діють від дати їх реєстрації. Ця ж стаття визначає права власника свідоцтва, яким посвідчується реєстрація кваліфікованого зазначення походження товару. Встановлено, що власник свідоцтва має право:
1) використовувати зареєстроване кваліфіковане зазначення походження товару;
2) вживати заходів щодо заборони неправомірного використання кваліфікованого зазначення походження товару особами, які не мають на це права;
3) вимагати від осіб, що порушили його права, припинення цих порушень і відшкодування матеріальної та моральної шкоди у встановленому законом порядку.
Використанням зареєстрованого кваліфікованого зазначення походження товару визнається:
1) нанесення його на товар або на етикетку;
2) нанесення його на упаковку товару, застосування у рекламі;
3) запис на бланках, рахунках та інших документах, що супроводжують товар.
Розділ V Закону встановлює порядок визнання недійсною та припинення правової охорони кваліфікованого зазначення походження товару та/або права на його використання.
Розділом VI Закону регулюється питання захисту прав на використання зазначення походження товарів. Статтею 23 Закону встановлено, що порушенням прав на використання зазначення походження товару є використання неправдивого (фальшивого) зазначення або такого зазначення, що вводить споживача в оману щодо справжнього місця походження товару. В цій же статті встановлено, які дії вважаються порушенням прав власника свідоцтва, а які ні.
Стаття 24 Закону встановлює відповідальність за порушення права на використання кваліфікованого зазначення походження товару, а стаття 25 встановлює види спорів, які вирішуються судами. Остання стаття 26 цього Закону регулює питання справляння державного мита та зборів.


Перейти до оригіналу текста