Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Державні гарантії соціального захисту учасників [...]
Верховна Рада України; Постанова, Рекомендації від 09.02.20171843-VIII
Документ 1843-19, чинний, поточна редакція — Прийняття від 09.02.2017
 

Сторінки:  [ 1 ]  2  3
наступна сторінка »  

ПОСТАНОВА
Верховної Ради України

Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Державні гарантії соціального захисту учасників антитерористичної операції, Революції Гідності та членів їхніх родин: стан і перспективи"

Верховна Рада України постановляє:

1. Схвалити Рекомендації парламентських слухань на тему: "Державні гарантії соціального захисту учасників антитерористичної операції, Революції Гідності та членів їхніх родин: стан і перспективи" (додаються).

2. Кабінету Міністрів України до 1 вересня 2017 року поінформувати Верховну Раду України про стан реалізації Рекомендацій парламентських слухань, схвалених цією Постановою.

3. Апарату Верховної Ради України забезпечити в установленому порядку видання збірника матеріалів парламентських слухань на тему: "Державні гарантії соціального захисту учасників антитерористичної операції, Революції Гідності та членів їхніх родин: стан і перспективи".

4. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю, Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони, Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров’я.

5. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

Голова Верховної Ради України

А.ПАРУБІЙ

м. Київ
9 лютого 2017 року
№ 1843-VIII
СХВАЛЕНО
Постановою Верховної Ради України
від 9 лютого 2017 року № 1843-VIII

РЕКОМЕНДАЦІЇ
парламентських слухань на тему: "Державні гарантії соціального захисту учасників антитерористичної операції, Революції Гідності та членів їхніх родин: стан і перспективи"

Більше двох років тому Україна пережила доленосний момент своєї історії - відбулася Революція Гідності. Тисячі відважних українців вийшли на Майдан, щоб відстояти європейський вибір України. Заради гідного майбутнього своєї країни віддала життя Небесна Сотня.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України". Відтоді тисячі військовослужбовців, добровольців, волонтерів відстоюють територіальну цілісність нашої держави на східних кордонах.

Завдяки спільним зусиллям Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та громадськості упродовж 2014-2016 років створено законодавчу базу, що регулює питання соціального захисту учасників Революції Гідності та членів родин Героїв Небесної Сотні, закладено основи законодавчої бази з питань соціального захисту учасників антитерористичної операції та членів сімей загиблих.

Зокрема, на всі зазначені вище категорії осіб поширено дію Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме:

1. Статус інваліда війни надається:

1.1. Особам, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі в Революції Гідності, та які звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року.

З метою реалізації права постраждалих учасників Революції Гідності на отримання статусу інваліда війни постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 482:

затверджено Порядок встановлення факту участі осіб, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (у Революції Гідності), і одержання ними під час участі у Революції Гідності поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я;

затверджено Порядок встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями, каліцтвом, контузією чи іншими ушкодженнями здоров’я, одержаними особами, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (у Революції Гідності);

внесено зміни до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року № 1317.

1.2. Особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, з числа:

військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби України, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань;

працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції;

бійців добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

бійців добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами;

осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність) та стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції (у тому числі волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Порядок надання статусу інваліда війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 року № 685.

Рішення про надання статусу інваліда війни приймається органами соціального захисту населення.

2. Статус учасника бойових дій надається особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, з числа:

військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби України, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань;

бійців добровольчих формувань, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.

Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міністерстві оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Національній поліції України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони України, Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній пенітенціарній службі України, Державній фіскальній службі України.

У разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, рішення приймається Міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яка утворена Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - Міжвідомча комісія).

3. Статус учасника війни надається працівникам підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 739 "Питання надання статусу учасника війни деяким особам" розгляд питань про встановлення статусу учасника війни зазначеним категоріям осіб покладено на комісії, утворені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1996 року № 458 "Про комісії для розгляду питань, пов’язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

4. Статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - статус члена сім’ї загиблого), надається:

членам сімей осіб, які загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у Революції Гідності;

членам сімей осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;

членам сімей осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність) та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції (у тому числі волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

членам сімей осіб, які, перебуваючи у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

членам сімей осіб, які, перебуваючи у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету, територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час виконання такими добровольчими формуваннями завдань антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

членам сімей військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби України, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

членам сімей працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення.

Порядок надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", деяким категоріям осіб затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740.

Рішення про встановлення статусу члена сім’ї загиблого приймається структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій з питань соціального захисту населення.

Станом на 1 вересня 2016 року надано:

статус інваліда війни - 60 постраждалим учасникам Революції Гідності та близько 4 тисячам учасників антитерористичної операції;

статус учасника бойових дій - понад 263 тисячам учасників антитерористичної операції;

статус учасника війни - 529 учасникам антитерористичної операції;

статус члена сім’ї загиблого - 147 членам сімей загиблих учасників Революції Гідності та понад 6100 членам сімей загиблих учасників антитерористичної операції.

Питання соціального захисту учасників антитерористичної операції, учасників Революції Гідності, членів сімей Героїв Небесної Сотні та загиблих учасників антитерористичної операції регулюються також Указом Президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції" від 18 березня 2015 року № 150/2015, Кодексом законів про працю України, законами України "Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про реабілітацію інвалідів в Україні", "Про відпустки" та іншими нормативними актами.

МЕДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА САНАТОРНО-КУРОРТНЕ ЛІКУВАННЯ

Особи з числа учасників антитерористичної операції та учасників Революції Гідності, яким наданий статус інваліда війни, учасника бойових дій або учасника війни, а також члени сімей загиблих з числа таких осіб мають пільги:

на безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

на безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням;

на позачергову (першочергову) госпіталізацію;

на безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);

на щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів.

Учасникам війни пільги на безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів та на безплатне зубопротезування надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (у 2016 році - 1930 гривень).

Членам сімей загиблих учасників антитерористичної операції та Героїв Небесної Сотні зазначені пільги надаються з 1 березня 2016 року без урахування сукупного доходу сім’ї на підставі Закону України "Про внесення зміни до статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо посилення соціального захисту членів сімей загиблих", розробленого народними депутатами України Третьяковим О.Ю., Порошенком О.П., Бурбаком М.Ю., Загорієм Г.В., Гаврилюком М.В., Шухевичем Ю.-Б.Р. та Рибчинським Є.Ю. у співпраці з ініціативною групою постраждалих/поранених на Майдані.

Особи, які отримали тяжкі та середньої тяжкості тілесні ушкодження під час участі у Революції Гідності, мають право на безоплатне медичне обслуговування в Клінічній лікарні "Феофанія" Державного управління справами, а також в госпіталях ветеранів війни та військово-медичних закладах (госпіталях) відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про забезпечення належного медичного обслуговування осіб, які отримали ушкодження здоров’я під час участі у Революції Гідності" від 8 грудня 2015 року № 851-VIII.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про забезпечення належним медичним обслуговуванням військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я під час проведення антитерористичної операції на сході України" від 29 травня 2014 року № 1286-VII право на безоплатне медичне обслуговування (лікування, медичну реабілітацію та інше) в Клінічній лікарні "Феофанія" Державного управління справами надано також учасникам антитерористичної операції з числа військовослужбовців.

На даний час майже 16 тисяч учасників антитерористичної операції отримали медичну допомогу в 30 обласних госпіталях ветеранів війни та в Українському державному медико-соціальному центрі ветеранів війни (село Циблі Переяслав-Хмельницького району Київської області).

У закладах охорони здоров’я Міністерства оборони України пройшли медичне обстеження та диспансеризацію близько 190 тисяч учасників антитерористичної операції, близько 16 тисяч членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції та близько 200 учасників Революції Гідності.

У багатьох закладах охорони здоров’я виділені додаткові ліжко-місця, відкриті кабінети психологічної допомоги та реабілітації.

Реабілітація осіб з порушенням опорно-рухового апарату проводиться у Львівському та Київському госпіталях ветеранів війни.

Для запровадження активної фізичної реабілітації хворих з травмами хребта і ураженнями спинного мозку керівниками закладів охорони здоров’я вводяться до штатних розписів у межах затверджених обсягів фінансування посади фахівців з фізичної реабілітації.

З метою приведення рівня надання фізичної реабілітації в Україні до європейських стандартів наразі опрацьовуються кваліфікаційні характеристики професій "ерготерапевт", "фізичний терапевт", "лікар з фізичної і реабілітаційної медицини".

Санаторно-курортне лікування учасників антитерористичної операції та учасників Революції Гідності, а також членів сімей загиблих з числа таких осіб здійснюється в межах таких бюджетних програм:

"Санаторно-курортне лікування ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань", та інвалідів" (КПКВК 2501470). Загальний обсяг видатків із загального фонду державного бюджету за цією бюджетною програмою у 2016 році становив 103,7 мільйона гривень (у 2014 році - 83,4 мільйона гривень, у 2015 році - 132,8 мільйона гривень);

"Заходи із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції та забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції санаторно-курортним лікуванням" (КПКВК 2505150). Загальний обсяг видатків із державного бюджету для забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції санаторно-курортним лікуванням у межах цієї бюджетної програми у 2016 році становив 22,1 мільйона гривень (у 2015 році - 22,5 мільйона гривень).

За вісім місяців 2016 року путівки на санаторно-курортне лікування отримали:

у санаторно-курортні заклади Міністерства соціальної політики України - 1763 учасники антитерористичної операції (у 2015 році - 3646 учасників антитерористичної операції);

у санаторно-курортні заклади Міністерства оборони України - 782 учасники антитерористичної операції (у 2015 році - 2179 учасників антитерористичної операції).

Інваліди війни мають право на отримання грошової компенсації за невикористання санаторно-курортного лікування, якщо вони протягом двох років не одержували безоплатних санаторно-курортних путівок, незалежно від наявності медичного висновку про необхідність санаторно-курортного лікування або медичних протипоказань.

Грошова компенсація виплачується інвалідам війни I і II групи у розмірі 100 відсотків середньої вартості путівки, інвалідам війни III групи - 75 відсотків середньої вартості путівки.

Учасники бойових дій, учасники війни та члени сімей загиблих з числа таких осіб мають право на одержання грошової компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування.

Середня вартість санаторно-курортної путівки визначається щороку Міністерством соціальної політики України за поданням Фонду соціального захисту інвалідів та за погодженням з Міністерством фінансів України в межах обсягу бюджетних коштів, виділених відповідно до Закону України про Державний бюджет України на поточний рік.

У 2016 році середня вартість санаторно-курортної путівки для виплати зазначених компенсацій становила 400 гривень. Як наслідок, розмір компенсації за невикористання санаторно-курортного лікування та компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування майже у 13 разів був меншим за реальну вартість путівки (7-8 тисяч гривень).

Відповідно до статті 4 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) та працівникам Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а також працівникам підприємств, установ, організацій, які залучалися до антитерористичної операції в районах її проведення, надано право на забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послугами медичної реабілітації, санаторно-курортним оздоровленням на підставі висновків лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів чи рішень військово-лікарських комісій незалежно від встановлення їм інвалідності.

Порядок протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, окремих категорій громадян, які брали участь в антитерористичній операції та/або забезпеченні її проведення і втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 518.

Фінансування протезування та ортезування зазначених осіб, а також забезпечення їх технічними та іншими засобами реабілітації здійснюється в межах таких бюджетних програм:

"Протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, а також регенерація для окремих категорій громадян, які брали участь в антитерористичній операції та/або у забезпеченні її проведення і втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок" (КПКВК 2505040). За цією бюджетною програмою на 2016 рік було передбачено 150 мільйонів гривень, з урахуванням перерозподілу коштів відповідно до реальних потреб сума видатків зменшена до 42,6 мільйона гривень. За 11 місяців 2016 року використано 27,5 мільйона гривень, здійснено протезування 19 учасників антитерористичної операції, продовжується протезування 12 учасників антитерористичної операції (у 2015 році з передбачених 27,6 мільйона гривень використано 16,9 мільйона гривень, здійснено протезування 11 учасників антитерористичної операції за кордоном);

"Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів" (КПКВК 2507030). На забезпечення окремих категорій населення України технічними та іншими засобами реабілітації в межах цієї бюджетної програми у 2016 році передбачено 1047,2 мільярда гривень.

Упродовж 2014-2016 років забезпечено протезуванням 315 учасників антитерористичної операції, у тому числі за кордоном - 24 особи, за новітніми технологіями в Україні - 6 осіб.

Відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці, учасники бойових дій, особи, звільнені з військової служби, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції чи виконували службово-бойові завдання в екстремальних (бойових) умовах, в обов’язковому порядку повинні пройти безоплатну психологічну, медико-психологічну реабілітацію у відповідних центрах з відшкодуванням вартості проїзду до цих центрів і назад.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, психологічної реабілітації потребують 77 відсотків учасників антитерористичної операції.

З метою належного здійснення реабілітації Міністерством охорони здоров’я України розроблено методичні рекомендації щодо особливостей ведення пацієнтів з ознаками післятравматичного стресового розладу, створені виїзні мультидисциплінарні бригади (психіатр, психотерапевт, психолог), які залучаються для надання психолого-психіатричної допомоги, виділені ліжко-місця для реабілітації хворих з наслідками психологічної травми.

Профільні науково-дослідні інститути здійснюють підготовку спеціалістів, які працюють у зоні бойових дій, у медичних закладах і центрах медико-психологічної реабілітації, а також тренерів, які зможуть проводити подальші навчання для локальних цільових фахових груп у кожній області.

Фінансування психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції здійснюється в межах бюджетної програми "Заходи із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції та забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції санаторно-курортним лікуванням" (КПКВК 2505150). За цією бюджетною програмою на психологічну реабілітацію учасників антитерористичної операції у 2016 році виділено 45,3 мільйона гривень, за 11 місяців використано 25 мільйонів гривень (у 2015 році було виділено 50 мільйонів гривень, з яких використано 24,8 мільйона гривень).

Планова кількість учасників антитерористичної операції - отримувачів послуг з психологічної реабілітації перевищує 9 тисяч осіб. За 11 місяців 2016 року психологічною реабілітацією забезпечено понад 5 тисяч учасників антитерористичної операції.

Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції укладені договори про надання послуг з психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції з 13 реабілітаційними установами.

Надання соціальної та психологічної допомоги здійснюють також центри соціально-психологічної реабілітації населення, що належать до сфери управління Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (міста Боярка, Славутич, селища міського типу Бородянка, Іванків Київської області, місто Коростень Житомирської області).

За вісім місяців 2016 року спеціалістами зазначених центрів надано послуг із соціально-психологічної допомоги 4814 учасникам антитерористичної операції та 7256 членам їхніх сімей.

Забезпечення реалізації пільг на безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів, безплатне зубопротезування здійснюється переважно комунальними лікувально-профілактичними закладами за місцем проживання особи. Обсяги асигнувань на зазначену мету визначаються місцевими органами виконавчої влади.

Питання безоплатного та пільгового відпуску медикаментів регулюється постановами Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 року № 1071 "Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами та установами охорони здоров’я, що фінансуються з бюджету" та від 17 серпня 1998 року № 1303 "Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань".

ПІЛЬГИ З ОПЛАТИ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ, КОРИСТУВАННЯ ЖИТЛОМ, ПРИДБАННЯ ПАЛИВА

Особам з числа учасників антитерористичної операції та учасників Революції Гідності, яким надано статус інваліда війни, учасника бойових дій або учасника війни, а також членам сімей загиблих з числа таких осіб надано право:

на 50-100-відсоткову знижку плати за користування житлом (квартирна плата);

на 50-100-відсоткову знижку плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією, іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб;

позачергове безплатне встановлення квартирних телефонів і позачергове користування всіма послугами зв’язку. Абонементна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків затвердженого тарифу.

Учасникам війни зазначені пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (у 2016 році - 1930 гривень).

Членам сімей загиблих учасників антитерористичної операції та Героїв Небесної Сотні зазначені вище пільги надаються з 1 березня 2016 року без урахування сукупного доходу сім’ї на підставі Закону України "Про внесення зміни до статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо посилення соціального захисту членів сімей загиблих", розробленого народними депутатами України Третьяковим О.Ю., Порошенком О.П., Бурбаком М.Ю., Загорієм Г.В., Гаврилюком М.В., Шухевичем Ю-Б.Р. та Рибчинським Є.Ю. у співпраці з ініціативною групою постраждалих/поранених на Майдані.

Знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією, іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб надається в межах середніх норм споживання.

Соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування".

Пільги з оплати житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива, скрапленого газу, абонентної плати за користування телефоном надаються за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Так, у 2016 році місцевим бюджетам були передбачені, зокрема, такі субвенції:

у сумі 40269 мільйонів гривень - на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття;

у сумі 1205,2 мільйона гривень - на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.

Порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050).

До 1 травня 2016 року зазначені субсидії призначалися з урахуванням пільг, передбачених законодавством для окремих категорій громадян, у тому числі для учасників бойових дій, інвалідів війни, членів сімей загиблих.

З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2016 року № 319 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" з 1 травня 2016 року у разі призначення субсидії пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховуються. Інформація про осіб, яким призначено субсидію, подається підприємствам-виробникам/виконавцям житлово-комунальних послуг та вноситься до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

За даними галузевої статистичної звітності, заборгованість субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для надання населенню пільг станом на 1 липня 2016 року становила 313 мільйонів гривень, проте пільги з оплати житлово-комунальних послуг надавалися пільговим категоріям населення підприємствами житлово-комунального господарства в повному обсязі.

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЖИТЛОМ

Особи з числа учасників антитерористичної операції та учасників Революції Гідності, яким надано статус інваліда війни, учасника бойових дій або учасника війни, а також члени сімей загиблих з числа таких осіб мають право на позачергове (першочергове) забезпечення житлом.

Облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, розподіл та надання житла, що належить до комунальної власності, відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" належить до компетенції органів місцевого самоврядування.

За інформацією обласних та Київської міської державних адміністрацій, станом на 1 жовтня 2016 року в черзі на поліпшення житлових умов перебували 31576 осіб, з них:

4607 інвалідів війни, у тому числі з числа учасників антитерористичної операції;

14693 учасники бойових дій, у тому числі з числа учасників антитерористичної операції;

3419 учасників війни, у тому числі з числа учасників антитерористичної операції;

8857 військовослужбовців, звільнених у запас.

Загальна потреба в коштах для реалізації права зазначених осіб на отримання житла становить 15 мільярдів гривень.

Згідно зі статтею 91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на програми підтримки будівництва (реконструкції) житла для окремих категорій громадян.

Відповідно до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року № 1081, військовослужбовці, які визнані у встановленому законодавством порядку інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків), пов’язаних із захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України і безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та члени сімей військовослужбовців, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, пов’язаного із захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України і безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання, що збудовані (придбані) за рахунок коштів державного бюджету та інших передбачених законодавством джерел, чи грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення з урахуванням пільг, установлених законами.

При цьому центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, правоохоронні органи спеціального призначення, Державна спеціальна служба транспорту та Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, виділяють до 20 відсотків житла для забезпечення зазначених вище осіб жилими приміщеннями для постійного проживання, що збудовані (придбані) за рахунок коштів державного бюджету та інших передбачених законодавством джерел і розташовані у населених пунктах, у яких вони перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, чи виплати грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення в такому самому обсязі.

У 2016 році сім’ям військовослужбовців розподілено 909 квартир (у 2015 році - 658 квартир) та 93 сім’ям (у 2015 році - 231 сім’ї) виплачена грошова компенсація за належне їм для отримання житло. З різних джерел надходження забезпечено житлом 48 сімей (у 2015 році - 87 сімей) загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції.

З фондів Міністерства оборони України забезпечено житлом 302 учасники антитерористичної операції, у тому числі 11 військовослужбовців, які отримали поранення.

У Державному бюджеті України у 2015 та 2016 роках передбачалася державна бюджетна програма "Забезпечення житлом осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та/або у забезпеченні її проведення і втратили функціональні можливості нижніх кінцівок" (КПКВК 2505140) із видатками у сумі 63,9 мільйона гривень на рік. Проте в подальшому суму бюджетних призначень було зменшено відповідно до фактичної потреби (у 2015 році до 32,6 мільйона гривень, у 2016 році - до 45,3 мільйона гривень).

Порядок використання таких коштів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 407. Головним розпорядником бюджетних коштів є Міністерство соціальної політики України. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (відповідальний виконавець бюджетної програми), обласні та Київська міська державні адміністрації (їх структурні підрозділи).

У 2015 році за кошти програми КПКВК 2505140 придбано 48 квартир на загальну суму 29,3 мільйона гривень.

Станом на 1 грудня 2016 року на квартирному обліку перебуває 56 учасників антитерористичної операції, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок. Для придбання житла для 54 таких осіб на рахунки обласних державних адміністрацій спрямовано 44 мільйони гривень.

У Державному бюджеті України передбачено також бюджетну програму "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів I-II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов" (КПКВК 2511120). Видатки за цією бюджетною програмою у 2015 році становили 367,7 мільйона гривень, у 2016 році - 416,8 мільйона гривень.

У 2015 році за кошти зазначеної субвенції закуплено 638 квартир.

Комітет Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю за результатами розгляду 5 жовтня 2016 року питання про стан виконання бюджетних програм щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції за дев’ять місяців 2016 року дійшов висновку про високий ризик зриву виконання бюджетної програми за КПКВК 2511120: станом на 5 жовтня 2016 року з виділених 299970 тисяч гривень не використано жодної копійки, оскільки Міністерство соціальної політики України запропонувало новий механізм використання коштів, яким передбачено придбання житла шляхом призначення та виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719.

Питання забезпечення реалізації законодавчо встановлених гарантій щодо забезпечення житлом учасників антитерористичної операції та членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції перебуває на постійному контролі Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю. Зокрема, впродовж 2016 року Комітет чотири рази на своїх засіданнях розглядав стан виконання відповідних бюджетних програм, за результатами розгляду звертався до Прем’єр-міністра України В. Гройсмана щодо необхідності забезпечення своєчасного їх виконання. Інформація щодо стану забезпечення житлом учасників антитерористичної операції та членів сімей загиблих також доведена до відома Президента України П. Порошенка.

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗЕМЕЛЬНИМИ ДІЛЯНКАМИ

Відповідно до Земельного кодексу України та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни, члени сімей загиблих мають право на першочергове отримання земельних ділянок:

для індивідуального житлового будівництва (у селах - не більше 0,25 гектара, у селищах - не більше 0,15 гектара, у містах - не більше 0,10 гектара);

для садівництва (не більше 0,12 гектара);

для городництва (землі надаються на праві оренди).

Порядок набуття права власності на земельні ділянки, повноваження органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування громадянам визначені Земельним кодексом України.

Відповідно до статті 281 Податкового кодексу України учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни, у тому числі з числа учасників антитерористичної операції, члени сімей загиблих звільняються від сплати земельного податку.

За оперативною інформацією територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, до органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади надійшла така кількість заяв про отримання земельних ділянок у власність:

167869 заяв учасників антитерористичної операції. Станом на 1 вересня 2016 року учасникам антитерористичної операції надано у власність 37393 земельні ділянки загальною площею 32,17 тисячі гектарів;

104 заяви членів сімей загиблих (померлих) учасників Революції Гідності. Станом на 1 вересня 2016 року членам сімей загиблих надано у власність 32 земельні ділянки загальною площею 72,64 гектара.

Органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення:

109267 земельних ділянок загальною площею 103,53 тисячі гектарів для учасників антитерористичної операції;

95 земельних ділянок загальною площею 93,98 гектара для членів сімей загиблих (померлих) учасників Революції Гідності.

Одним із проблемних питань у сфері виділення земельних ділянок для учасників антитерористичної операції є відсутність плану зонувань населених пунктів або детального плану території. Без зазначених документів відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передача земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність фізичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Особливо гостро це питання постало в місті Києві. За інформацією Департаменту земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, у місті Києві плани зонування не розроблялися взагалі, а детальні плани території розроблені орієнтовно на 10-15 відсотків території міста, і ці землі вже мають своїх власників (користувачів). Як наслідок, у місті Києві земельні ділянки виділені лише 84 членам сімей загиблих учасників антитерористичної операції. Водночас не прийнято жодного рішення про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для учасників антитерористичної операції.

ОДНОРАЗОВА ГРОШОВА ДОПОМОГА У РАЗІ ІНВАЛІДНОСТІ АБО ЗАГИБЕЛІ (СМЕРТІ) УЧАСНИКІВ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ

Відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, у разі отримання інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають також члени сім’ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов’язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Порядок призначення і виплати такої одноразової грошової допомоги затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

Учасники парламентських слухань відзначають, що, на жаль, трапляються непоодинокі випадки, коли особи з числа військовослужбовців невдовзі після демобілізації помирають внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби (виконанням обов’язків військової служби) під час участі в антитерористичній операції, проте членам їхніх сімей одноразова грошова допомога не виплачується.

Відповідно до Закону України "Про волонтерську діяльність" право на отримання одноразової грошової допомоги мають також волонтери, яким встановлена інвалідність внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій та збройних конфліктів. У разі загибелі (смерті) такого волонтера одноразова грошова допомога виплачується членам його сім’ї. Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 604.

З 25 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо виплати одноразової грошової допомоги волонтерам, добровольцям, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та членам сімей загиблих", ініційований народними депутатами України - членами Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю. Цим Законом право на отримання одноразової грошової допомоги надано також учасникам антитерористичної операції із числа добровольців, працівників підприємств, установ, організацій, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та членам сімей загиблих (померлих) таких осіб. Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги зазначеним категоріям осіб затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 року № 336.

  Пошук Знайти слова на сторiнцi:     
* тiльки українськi (або рос.) лiтери, мiнiмальна довжина слова 3 символи...

Сторінки:  [ 1 ]  2  3
наступна сторінка »